Vesihuoltoilta Hämeenlinnassa ti 9.9.

Julkaistu: 29.08.2025
Kategoriat: Ajankohtaista, Yhdistys

Sade- ja sulamisvedet sekä jätevedet liittyvät olennaisesti meidän kaikkien elämään: asuinympäristön viihtyisyyteen ja turvallisuuteen, arjen sujuvuuteen, ympäristön ja vesistöjen tilaan sekä talouteen.

Lisääntyvät sademäärät haastavat hule- ja jätevesien käsittelyä, lisäksi ympäristöön päätyvää haitallisten aineiden määrää voi vähentää kiinnittämällä huomiota hule- ja jätevesiin sekä siihen, mitä niiden mukana kulkeutuu luontoon.

Sen vuoksi Hämeenlinnassa järjestetään tiistaina 9.9. hule- ja jätevesiin keskittyvä Vesihuoltoilta. Mukana tilaisuudessa ovat Hämeenlinnan kaupungin hulevesisuunnittelija Juuli Haapakoski, HS-Veden suunnittelupäällikkö Jarno Laine, Hämeen ELY-keskuksen vesienhoidon asiantuntija Katja Pellikka, KVVY Yhdistyksen jätevesiasiantuntija Katja Kotalampi sekä Vanajavesikeskuksen vesistöasiantuntija Suvi Mäkelä.

Kaikille kiinnostuneille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 9.9.klo 17–19.30 Hämeenlinnan kaupungintalon auditoriossa (Wetterhoffinkatu 2). Kahvitarjoilu alkaa klo 16.45. Tervetuloa mukaan!

Kahvitarjoilun vuoksi tilaisuuteen pyydetään ilmoittautumaan viimeistään torstaina 4.9.: kvvy.fi/yhdistys/tapahtumat/

Tutustu ohjelmaan.

Tapahtuman järjestävät Hämeenlinnan kaupunki sekä KVVY Yhdistyksen Hule- ja jätevesien haitta-aineet hallintaan tiedottamalla -hanke. Ympäristöministeriön Ahti-ohjelman (2023–2027) rahoittaman hankkeen tavoitteena on lisätä tietoa hule- ja jätevesien sisältämistä haitta-aineista ja opastaa, kuinka niiden aiheuttamaa kuormitusta vesistöihin voidaan vähentää.

Soita meille Soita meille